استخر پیش ساخته و پرورش ماهی خاویاری در گیلان

  • پروژه :استخر پیش ساخته و پرورش ماهی خاویاری در گیلان
  • وضعیت :کامل
  • پروژه رتبه بندی :
  • سفارش :09117661818

استخر پیش ساخته و پرورش ماهی خاویاری در گیلان

توضیحات فنی:
مجموعه پرورش ماهی خاویاری با بهره گیری از سیستم های برگشت آب این امکان را به پرورش دهندگان میدهد که با استفاده از منابع آب کم و محدود اقدام به تولید پیوسته و بصرفه ماهی نمایند . شرکت آبزیکو با بررسی امکانات هر مجموعه نسبت به طراحی و راه اندازی مجموعه ها اقدام مینماید.

نام پروژه: پرورش ماهی خاویاری در گیلان
مکان: گیلان – رشت- بجاربنه
 نوع گونه: خاویای
کارفرما: جناب آقای طلوعی
زمان اجرا:  زمستان 98
مساحت کل:  1200 متر مربع
مساحت مفید:   730 متر مربع
مقدار آب مصرفی: 10 لیتر بر ثانیه
مقدار آب در گردش: 100 لیتر بر ثانیه
منبع تامین آب: چاه و آب برگشتی
تعداد استخرپیش ساخته: 13عدد
قطر استخر پیش ساخته: 8 متر    
ظرفیت تولید درهر دوره: 15 تن
تجهیزات بکار رفته: سیستم برگشت آب و تصفیه خانه ، دفیوزر و بلوئر ، درام فیلتر 100 لیتر در ثانیه

پرورش ماهی خاویاری
پرورش ماهیان خاویاري با هدف تولید گوشت و خاویار مطلوب و لذیذ  و به دلیل جلوگیری از انقراض این گونه در دنیا و  کشورمان آغاز شده است.
این ماهیان ارزشمند علاوه بر تولید پروتئین و ارزآوری براي کشور، سبب کاهش صید از ذخایر طبیعی می‌شود. وجود اقلیم مناسب براي پرورش این ماهیان، پایین بودن هزینه‌های تأسیساتی و نیروي انسانی، وجود دانش فنی و تجربه بالا متخصصین شیلاتی کشور و همچنین آوازه کشورمان به‌عنوان تولیدکننده بهترین خاویار جهان، موجب شده تا این فعالیت ارزش اقتصادي فوق‌العاده‌ای داشته باشد و فعالیت و رونق تولید در این زمینه به سرعت رو به افزایش باشد.
پرورش این گونه با ارزش در استخر پیش ساخته پرورش ماهی یکی از متداولترین، آسانترین و مقرون به صرفه ترین روشهای پرورش در مزارع پرورشی دنیا و کشور محسوب می شود.
 در پرورش ماهیان خاویاری کیفیت و کمیت آب مهم ترین فاکتورجهت پرورش این گونه محسوب می شود . آب معمولا از منابع آبی نزدیک برداشت میشود و وارد چرخه ی آب مصنوعی مخصوص ماهیان میگردد. آب باید عاری از انگل ها و آلودگی ها و مدام در حال تصفیه و پاکسازی شود.
دمای آب باید مابین 15 تا 18 درجه ( 19 درجه در بهترین وضعیت ) باشد. کارشناسان پرورش ماهی خاویاری پیشنهاد می کنند که استخرهایشان را در فضای سر پوشیده نصب کنند یا در محیط باز از سایبان استفاده نمایند تا استخرهای پرورشی این گونه  در معرض نور مستقیم خورشید نباشد چرا که ماهیان خاویاری در سایه بیشتر رشد میکنند.
تهیه و تنظیم: سمیه حسن پور